bg
Цяла България
м2
м2
EUR
EUR
Вид на имота
Апартаменти
Къщи
Градска къща
Пентхаус
Гараж
Парцели
Бизнес имоти
Готов бизнес
Покажи на картата
Търсене на имот

Български данъци върху недвижимите имоти

Български данъци върху недвижимите имоти

В България, както и във всяка друга страна, има задължение да се плаща данък върху имуществото годишно. При закупуване на недвижими имоти има няколко плащания, които трябва да бъдат прехвърлени към местния бюджет. Но това е еднократно плащане, което се прави само когато обектът се купува и продава.

Вече собственик на български недвижими имоти всяка година трябва да плаща два данъка - данък върху недвижимите имоти и такса битови отпадъци или такса смет. Това касае всички както физически така  и юридически лица, независимо от произхода им, било то гражданин на България или чужденец.

Размерът на данъка върху недвижимите имоти и как се смята крайната сума

В сравнение с размера на данъка върху недвижимите имоти във всички европейски страни, в България той се счита за един от най-ниските. Всяка година той е различен и размерът му се определя от данъчната администрация чрез формули. Формулите се установяват въз основа на обекта на недвижимия имот, неговата цена и т.н.

Окончателният процент се посочва от органа на местната власт. Стойността му е в диапазона от 0.15 до 0.25% от данъчната оценка на недвижимите имоти. Данъчната оценка по правило е по-ниска от пазарната стойност на обекта и може да се различава с 1/2 от последната.

Данъкът се изчислява от момента, в който обектът е пуснат в експлоатация. Заслужава да се отбележи, че това плащане трябва да бъде задължително, независимо от това дали се използва или е празно.

Както бе споменато по-горе, заедно с данъка върху недвижимите имоти, е необходимо да се прехвърли данъкът за комунални услуги. Въпреки че това и две различни суми, обаче, ги плащат заедно. Неговата ставка се определя от всяка община отделно въз основа на редица фактори, които засягат инсталацията.

Размерът на данъка за комунални услуги е в диапазона от 0.14-0.45% от нотариалната стойност на имота. Според средните оценки размерът на данъка върху недвижимите имоти и таксите е до 25 евро, ако това е студио апартамент. Собственикът на апартамента, където има една спалня, ще трябва да разгъва около 45 евро.

В Бургас цената е 0.25% от данъчната оценка на имота. В същото време във Варна той е равен на 0,15%. В столицата на България, София, ще трябва да даде 0.325%. В малките градове, съответно, процентът ще бъде още по-малък.

Условия и методи за плащане на данъци. Кой е платецът

С плащането на данъци в България е много трудно. Плащайте ги навреме и в определената сума. Наказания се начисляват за забава за плащане. Те са 4-5% годишно по рефинансиращата ставка на Националната банка на България.

През тази година, когато имотът беше закупен само, плащането на данък върху имота се извършва пропорционално на оставащите месеци преди края на тази година. Има случаи, при които можете да плащате по-малко данъци. Повече подробности можете да намерите в Закона за местните данъци и такси.

За постоянните български жители има смисъл да плащат данъци на вноски. Цялата сума е разделена на четири равни части и е изброена един по един на всяко тримесечие. Ако плащате всички данъци непосредствено преди 30 април на годината, следваща отчитането, платецът получава 5% отстъпка.

Много предпочитат да плащат данъка в две еднакви суми. Първата част се прехвърля между 1 март и 30 юни. Останалата сума се изплаща до 30 октомври. Всеки може да избере удобен начин на плащане, най-важното е да не се забавя.

Платците са:

  •  собственик на обекта, подлежащ на данъчно облагане;
  •  ползвателят на недвижимо имущество, ако в същото време се учредява право на собственост;
  •  концесионера;
  •  собственика на сградата, която се намира на терен от държавна или общинска собственост;
  • управителя на обект, който има право да направи това.

Какви имоти не се облагат с данък

При данъчното облагане в България спадат всички видове недвижими имоти, но има изключения. Така че не се прилагат за парцели:

  • на които се намират улиците, магистралите, железопътните линии;
  • върху които се намират водните обекти, разположени в общинска и държавна собственост;
  • за селскостопанска употреба, както и когато има гори (с изключение на обектите, на които са изградени съоръженията).

Също така, освобождаването от данък върху недвижимите имоти под 1680 лв. Е освободено от данък.

В допълнение, недвижим имот, който е в публична общинска и държавна собственост (само ако не се прехвърлят на трети лица за използване, които не са освободени от данък).

Не се събират данъци от културни центрове (музеи, библиотеки, галерии), където се намират дипломатически мисии и консулства. Сградите на Червения кръст, университети, академии, храмове, манастири и други също не изискват начисляване и плащане на данъци.

Всички изброени обекти на недвижимо имущество се освобождават само в случаите, когато не се използват за икономически цели, които не засягат прякото местоназначение. В противен случай те се облагат с данък.


Региони

Разположение