bg
Цяла България
м2
м2
EUR
EUR
Вид на имота
Апартаменти
Къщи
Градска къща
Пентхаус
Гараж
Парцели
Бизнес имоти
Готов бизнес
Покажи на картата
Търсене на имот

Как рассчитывается площадь квартир в Болгарии

Как рассчитывается площадь квартир в Болгарии

Когато купувате апартамент в България, трябва да знаете една интересна точка, свързана с изчисляването на района. Много чуждестранни граждани, изправени пред такава ситуация, незабавно започват да обвиняват безскрупулни продавачи и посредници, че ги мамят.

Така че, ако закупеният апартамент е обявен с площ от 100 квадратни метра, всъщност може да има 90 кв.м. България има малко по-различна система за изчисление на квадратура, която се различава от приетата в Украйна, Беларус и Русия.

Основни понятия, които трябва да знаете

В България общата площ на имота се състои от две части: нетната площ (външния периметър) и идеалните общи части. В действителност, в общата площ се включва делът на общата собственост на къщата.

Такова понятие като външен периметър на апартаментите включва: вътрешните стени, комунални и технически помещения, както и балкон или тераса. В страните от постсъветското пространство това е районът, за който купувачът плаща и в действителност получава, когато влезе в закупеното жилище.

Общите части включват входове, стълби (платформи и пространства), фасада. В допълнение към тях влизат и  коридорите. Тяхната площ е разпределена пропорционално на броя на стаите. Като правило, един апартамент има допълнителни 12-25% към площта си.

Как да изчислим площта в България

На първо място, трябва да се има предвид, че дебелината на вътрешните прегради е включена в жилищната зона. Тъй като, например, украинците не смятат това, се оказва, че площта е по-малка от  обявената площ на апартамента.

Така че, ако в рекламата е посочено, че апартаментът се продава с площ от 80 квадратни метра, тогава ситуацията е следната. Общите или идеални части са пропорционално разделени на апартаменти, и се оказа, че на един апартамент приспадат около 15%  идеални части (80 * 15% = 12 кв.м.). Те включват стълби, коридори, зони за общо ползване в сградата.

Така, влизайки в новия ни български апартамент, всъщност виждаме, че площта му не е 80 кв.м., а 68 кв.м. Тоест от общата площ изваждаме 12 кв.м.  и получаваме чистата площ на имота.

Не се карайте и не обвинявайте някого за измама. Това изчисление е валидно в цялата страна и е съгласно Европейските стандарти. Тъй като други държави не са запознати с това и са свикнали да се позовават на действителните параметри, тогава, разбира се, такава ситуация може да предизвика буря на възмущение.

Основното, при подготовката на предварителен и след това окончателен договор за закупуване на апартамент, да се посочат всички площи поотделно. Това ще позволи на купувача да разбере ясно какво трябва да плати за него.

Също така не е излишно да посочваме колко апартамента в сградата и коя обща площ от идеални части. С помощта на тези данни можете сами да изчислите процента, който се добавя към общата площ, за да проверите правилността на данните, посочени в договора.

Теги: Тарифи

Региони

Разположение