Малко на юг от българския град Созопол, в курортния комплекс Дюни, има очарователен малък остров. Нарича се Свети Тома или Змийският остров. Островът е част от един от най-големите резервати в България - Ропотамо, кръстен на близката река. Статут на резерват е получил още през 1962 г.
Островът принадлежи към област Бургас. Разстоянието от него до Бургас е 36 км. Известният Созопол е само на 15 километра. Общата площ на територията достига 0.012 кв. Км или около 0.3 хектара. Островът е заобиколен от Черно море. На около 0.2 морски мили югоизточно от него може да откриете нос Хумата, който е в залива Аркутино.
Свети Тома
Официалното му име е заради останките от църквата, която функционирала преди няколко века. Сега от него има само руини, но те са изброени като забележителности на страната. Св. Тома беше един от дванадесетте апостоли. Разликата в първото писмо идва от произношението на латинското име Томас.
Апостол Тома беше ученик на Исус Христос. Много хора знаят израза "Тома невярващият" или дори "Томас невярващия". Това е името на човек, който не вярва в това, което се опитва да го убеди. Фраза идва от един епизод от Евангелието на Йоан. Той описва ситуацията, в която апостолът се е опитал да убеди възкресението на Христос, но последния отказва да му повярва. Неговото мнение дойде, когато видя лично възнесения Исус.
Името на Томас е от еврейски произход. В противен случай се нарича близнак. Това се обяснява с две опции в зависимост от източника. Първият казва, че е роден с друг - близнака си. Друга информация се интерпретира, че от раждането на Томас има два слепени пръсти на дясната му ръка. Някои интерпретират името като "човек с двойна природа".
Змийски остров
В народа островът е известен под името Змия. Това се дължи на факта, че е обитаван от няколко вида змии, най-вече сиви змии. Те се хранят с риба и тъй като хора не живеят тук и не се занимават с активната си дейност, те се чувстват напълно комфортно. Също така на острова можете да срещнете глухарчето Gunther и мишката гризачи. Естествено, освен тях има и други са представени фауна.
Популярност в туристическите среди Змийския остров, придоби благодарение на флората. През 20-те години на 20-и век ботаникът Буреш пристига на брега. Той отдавна искаше да създаде резерват, където специално място ще бъде заето от кактуси. По този начин, той създава собствената си колекция от това растение, приземявайки на острова различни видове.
Поради факта, че тук почвата изглеждаше подходяща, след известно време цветята, донесени и засадени, бяха красиво развити. Пристигнаха растения от Ботаническата градина на Братислава и те са били поръчани да се засадят от цар Борис III през 1933 г. Към днешна дата кактусите заемат почти 50% от цялата площ на острова.
Най-подходящият период за възхищение на местните красавици е юни. Този месец дивите кактуси (главно бодливи круши) радват окото с големи жълти цветя. Скоро (през август-септември) цветята се появяват след цветята. Те могат да се ядат. По размери те приличат на сливи и се отличават с миризма на ягоди.
Поради буйна растителност островът е трудно достъпен. В допълнение, кварталът със змии, дори и безвреден, също не е в полза на всички. Въпреки това присъствието на острова е почти винаги високо. Това се дължи на различни легенди за съкровищата, погребани в тези части. Затова заедно с туристите, тук идват и ловци на съкровища.